Vejlesøparken, den 8. februar 2026
Lige nu er parkeringsforholdene langt fra en normaltilstand. De store snemængder vanskeliggør parkering. Men det er muligt at få det til at fungere med lidt tålmodighed og med omtanke for, at naboen også har et parkeringsbehov.
De afmærkede parkeringsbåse er dybt begravet under sneen, så lige nu er der kun to parkeringsregler:
Er parkeringspladsen fyldt, så er der parkeringsmuligheder på P1 ved varmecentralen.
Vi har bestilt tøvejr hos vejrguderne, men vi kan ikke få nogen fast leveranceplan. Til gengæld truer de med mere sne senere på ugen.
Vi er i en undtagelses situation, hvor vi må hjælpe hinanden frem for at insistere på regler og krav. Heldigvis er det også det, som vi oplever hos beboerne.
I morgen er det hverdag igen. Det kommer håndværkerbilerne igen. Jan får det travlt med at være lokal færdselspoliti. 😊
MVH / webmaster
Tilbage til nyhedsoversigt >>